טלויזיה ועיתונות
ידיעות אחרונות- זמנים מודרנים 14.7.10

 

 

 

על עכברים ואנשים / מירי בן דוד ליוי. 

 

זוג אנשי עסקים מצליחים אך מאותגרים טכנולוגית החליטו להזמין לביתם מישהו שיעזור להם להתמודד באומץ עם מחשביהם האישיים. הם בחרו ביוסי בהר, מאמן טכנולוגי. "אני מעדיף לעבוד בכל פעם עם לקוח אחד בלבד, והשניים קיבלנו בשמחה את ההצעה", הוא מספר. ההמשך היה קצת פחות משמח.

"האישה קבעה איתי פגישה בבוקר", ממשיך בהר. "היא הכניסה אותי לחדר העבודה של בעלה, שלא היה באותה השעה בבית, וביקשה שאלמד אותה איך אפשר לראות את ההיסטוריה של האתרים שבהם הוא גלש, את אנשי הקשר בסקייפ ואת ההתכתבויות שלו מהעבר. לימדתי אותה איך עושים את זה. כעבור שבועיים קבעתי עם הבעל, שגם הוא בחר להכניס אותי למשרדו. הוא סיפר שיש לו הרגשה שמישהו נוגע לו המחשב, ולכן הוא ביקש ללמוד איך מעלימים ראיות, מוחקים היסטוריה ומסתירים אנשי קשר".

 

בהר (40) גר בנס ציונה עם אשתו עירית (38) אחות במקצועה, ושלושת ילדיהם (12,9,6 . הוא אוהב לספר את הסיפור הזה, שנשמע קצת כמו אגדה אורבנית, כדי להסביר את המקצוע שלדבריו המציא לעצמו – מאמן טכנולוגי.

 

מעקבים בפייסבוק

ההתחלה הייתה כבר שעזר לנערה בתיכון להתיידד עם המחשב האישי שלה. אחרי שירות בחיל הקשר ולימודים לתואר הנדסאי אלקטרוניקה ומחשבים, החליט להפוך את כישרון ההדרכה שלו לעיסוקו העיקרי. "ראיתי לא מעט אנשים שממש נבהלים, מזיעים ליד המחשב וחוששים לגעת במכשיר חדש.

לעבור לטכנולוגיה זה אומר לשנות את התהליכים האישיים שבהם אתה עובד, אבל היום זה הכרחי". את לקוחותיו הוא מלמד לעבור מיומן לאייפון או לבלאקברי, ומפנקס הטלפונים אל הסלולרי. "יש לא מעט אנשים, אפילו מודרניים ובעלי עסקים גדולים, שהתובנה שצריך מכשיר נייד עוד לא הפונמה אצלם, ואני עוזר להם להגיע אליה". כמכור לגאדג'טים, הוא בטוח שמצא לעצמו את הג'וב המושלם. "אני אוהב אנשים ותמיד עסקתי בהדרכה, אז השילוב של גישה לאנשים וטכנולוגיה הוא בדיוק אני".

בהר יודע לספר על עשרות מלקוחותיו שלא נרשמו בפייסבוק והרגישו שאם הם לא שם, הם לא קיימים. "יש מי שצריך את זה לעבודה, יש מנהלים גדולים שהרגישו לגמרי בחוץ כשכל החבר'ה והעובדים שלהם כבר שם, ויש הורים שרוצים לעקוב אחרי ילדיהם. אם ילדיהם לא משתפים פעולה ולא מאשרים להם חברות בפייסבוק, נוצרים הסכמים סודיים עם הדודה הבולשת. כמובן שיש לקוחות שרוצים לדעת פשוט לגלוש באינטרנט או להעלות סרטונים ליוטיוב, ויש כאלה שרוצים ליווי ברכישת מכשיר או עזרה עסקית בשיווק מוצר שלהם בעזרת הטכנולוגיה".

 

לכוון מחשב באוטו

לא פעם מרגיש בהר, שעבר גם קורס אימון אישי, שהוא מתפקד כפסיכולוג. "אני איש סודם של אנשים שחושים בפניי את כל עולמם. במחשב יש הרבה מידע. לפעמים אני גם חושף מידע שאנשים לא מדמיינים שאפשר למצוא. מנכ"ל חברה מהרצליה פיתוח רצה שאוציא לו את כל התמונות שיש ברשת הפנימית של החברה שלו ומצאנו גם תמונות אישיות, שאם מי שהעלה אותם למחשבו האישי היה מבין משהו בטכנולוגיה, הוא לא היה עושה את זה. לקוחות מבקשים שאפתח את החשבון שלהם בבנק, את תוצאות הבדיקות בקופת חולים. יש כאלה שיודעים שאשתי אחות, אז הם מבקשים שאראה לה את הבדיקות כדי לקבל פענוח ראשוני".

ולפעמים הסיפורים דרמטיים ממש. "באחד האימונים של איש עסקים לימדתי אותו להשתמש בגוגל. הוא מיד חיפש את שמו ואת שם אשתו וידע גם את הכינוי של בתו המתבגרת. לתדהמתו הוא מצא בלוג חושפני שלה וגילה שבמשך תקופה ארוכה היא מספרת בבלוג את כל מה שעל ליבה ושהיא במצוקה נפשית קשה. ראיתי אותו ממש יושב ובוכה".

לצד הדמעות, באימון הטכנולוגי יש הרבה רגעים קומיים. "נפגשתי עם מנכ"ל במשרדו המפואר וראיתי מסך של מחשב, אבל לא היה לו מחשב.הבנתי שהכל בשביל הרושם. פעם לקוחה אמרה לי שהיא מנסה לכתוב כתובת מייל. היא סיפרה שהיא כבר הקישה את ה- a  של השטרודל, אבל את העיגול שמסביב היא לא יודעת איך לעשות. כשאמרתי ללקוח אחר "תלחץ כאן" והראיתי לו משהו על הצג, הוא לחץ על הצג עצמו. כן, זה מצחיק, אבל אני מכבד את כולם ובשביל זה אני כאן".

לא רק מחשבים ואייפונים, גם מכונית חדשה דורשת לפעמים אימון אישי. "הלקוח נותן לי את המפתחות של האוטו, טומן בידי את ספר ההוראות ואמר לי "תלמד ואחר כך תסביר לי מה שאני צריך לדעת". לפעמים מרוב כפתורים קשה אפילו להתניע את הרכב. אז אני עושה לו סדר בדברים, ולא פעם חושש להיות אחראי על רכב ששוויו למעלה ממיליון שקל. אני הכי אוהב שהלקוח יושב לידי, ואני מסביר לו איך מכוונים את המושב, דברים נחמדים שבדרך כלל נקלטים מיד".

בהר גובה מלקוחותיו 300 שקל לשעת עבודה, " אבל ברוב המקרים זה לא מסתיים בכך. המנהלים הבכירים והאנשים שפונים לרוב רואים בזה קורס של ממש, אז הם קונים ממני בנק של שעות, וזה עולה להם בסביבות ה- 3000 שקל. אח"כ מקבלים שירות וזמינות, כמובן".

 

 

 

 

 

 
ברוכים הבאים לאתר של קשרי מחשב
[לידיעה המלאה]
חדש בקשרי מחשב
הקמת /שדרוג דף פייסבוק עיסקי או אישי, לפרטים צרו קשר 03-9445039 רויטל
[לידיעה המלאה]